Ontario Newsroom

Ontario Parks Partners Bursaries

Archived Backgrounder

Ontario Parks Partners Bursaries

Backgrounder

Ministry of Natural Resources and Forestry

The Ontario Parks Partners Bursary Program recognizes the leadership, initiative and commitment of young people working in Ontario's provincial parks. Forty students will each receive a $500 education bursary funded by this year's Ontario Parks' corporate partners.

This year's corporate partners are:

  • Canadian Tire Corporation Limited
  • The Pepsi Bottling Group (Canada)
  • Mountain Equipment Co-op
  • Swish Maintenance Limited
  • Johnson Outdoors- Eureka
  • Brian Peck Management
  • Wayfarer Insurance
  • SC Johnson and Son
  • Pentax Canada
  • Coleman Canada
  • Columbia Sportswear Company
  • Canadian National Sportsmen's Shows
  • Ontario Recreation Vehicle Dealers Association
  • Bass Pro Outlets
  • Neilson Dairy
  • Shandiz Natural Foods
  • Spectrum Marketing Corporation
  • Van Houtte Inc
  • The Edge Screen Studio
  • The Friends of Algonquin
  • The Friends of Awenda
  • The Friends of Bon Echo
  • The Friends of French River
  • The Friends of Rondeau
  • The Friends of Pinery
  • The Friends of MacGregor Point
  • The Friends of Sleeping Giant, and
  • The Friends of Sandbanks

 

A list of this year's bursary recipients is attached.

Ontario Parks Partners Bursary Recipients 2008
No. Student Name Home Town School Provincial Park
1 Alex Clement Atikokan Laurentian University Quetico
2 Brady Watterworth  Blenheim Brock University Rondeau
3 Paige Sheppard Bowmanville Carleton University Oastler Lake
4 Evan Cleave  Brighton Queen's University Presqu'ile 
5 Julian Eckhardt Bruce Mines Carleton University Pancake Bay
6 Jacob Gill Caledonia Sir Sandford Fleming College  Lake Superior
7 Greg Allen Dunnville McMaster University Rock Point
8 Nathalie Conners Fitzroy Harbour Algonquin College Fitzroy
9 Alyssa Arthur Goderich Trent University Point Farms
10 Margaret Kelly Godfrey University of Guelph Algonquin
11 Clark Steeves Hampton Sir Sandford Fleming College Darlington
12 Sarah Gauthier Hawkesbury University of Ottawa Voyageur
13 Greg Potts Ignace McMaster University Sandbar Lake 
14 Meghan Olson  Kenora Beaver Brae Secondary School   Rushing River
15 Briana Steinke Massey Cambrian College  Chutes
16 Kara Wadsworth Maynooth Trent University Lake St. Peter
17 Cady Moyer Midland Queen's University  Awenda
18 Susan Agnew Millbrook Queen's University Killbear
19 Alicia Kirk Moonstone Georgian College Six Mile Lake
20 Jake Barclay Oshawa Durham College The Shoals
21 Pauline Sanderson Ottawa University of Ottawa Killarney
22 Kristin Valois Ottawa Carleton University Emily
23 Andria Richardson Perth University of Ottawa Silver Lake
24 Kyle Scanlon Picton Sir Sandford Fleming College Sandbanks
25 Nicole Wilson Port Bolster Trent University Sibbald Point
26 Devin Travis Port Burwell Fanshawe College Port Burwell
27 Caitlin Underwood Port Elgin McMaster University MacGregor Point
28 Matthew Welwood Priceville Grey Highlands/
Secondary School
Finlayson Point
29 Katie Kuruliak Red Rock University of Guelph Sleeping Giant
30 Rebecca Ste. Croix Simcoe Waterloo University Turkey Point
31 Ashley Varcoe Stayner Lambton College  Wasaga Beach 
32 Katelyn Barrett Thunder Bay Lakehead University Kakabeka Falls
33 Lesya Roberts Thunder Bay Lakehead University Rainbow Falls
34 Taisa Brown Toronto University of New Brunswick Grundy Lake
35 Allison Long Toronto Humber College Restoule
36 Erica Robinson Toronto Trent University Main Office
37 Justin Imeson Wheatley Leamington District
Secondary School
Wheatley
38 Shannon Frey Whitney Nipissing University Algonquin
39 Kayla Pordonick Whitney Algonquin College Algonquin
40 Kelsey McAnulty Windy Lake Laurentian University Windy Lake
Note: Recipients listed in bold attended the awards ceremony.

Share

Tags

Education and Training Environment and Energy Children and Youth