Ontario Newsroom

Alvin Curling

Archived Backgrounder

Alvin Curling

Office of the Premier

Alvin Curling has faithfully served the people of Ontario since being first elected to the Ontario legislature on May 2, 1985, representing the former riding of Scarborough North, now Scarborough-Rouge River. He was re-elected in September 1987, September 1990, June 1995, June 1999 and again on October 2, 2003. He was elected as the first black Speaker of the Legislative Assembly of Ontario on November 19, 2003.

Between 1985 and 1990, Curling served as Minister of Housing and Minister of Skills Development with special responsibility for literacy. He was also a member of the Premier's Council on Science and Technology and served as the Parliamentary Assistant to the Minister of Intergovernmental Affairs. Curling also chaired the Standing Committee on Estimates from November 1995 to January 1997.

In opposition, Curling served as Deputy Opposition House Leader, Deputy Whip and critic for Training and Skills Development, Solicitor General, Human Rights and Colleges and Universities.

Strongly committed to promoting literacy, Curling was President of World Literacy of Canada from 1981 to 1984. He is actively involved in many community organizations and was Chair of the Advisory Board to the Caribana Cultural Committee from 1997 to 1998. He was also a member of the Board of Directors of the World Hunger Project and the Advisory Board to the Chinese Cultural Centre. For his strong community involvement, Curling was honoured by the Government of Jamaica with the Order of Distinction, in the rank of Commander and was most recently awarded an Honorary Doctorate Degree, Doctor of Letters from the University of Technology in Jamaica.

Share

Tags

Government