Ontario Newsroom

Ministerial Attendance At Question Period

Archived Backgrounder

Ministerial Attendance At Question Period

Office of the Premier

The Second Session of the 38th Parliament: October 11, 2005 to June 4, 2007.

Minister Number Attended
(of 179 total)
Percentage Attended
Bartolucci, Rick 153 85.5%
Bentley, Chris 162 90.5%
Bountrogianni, Marie 153 85.5%
Bradley, Jim 161 89.9%
Broten, Laurel 135 85.4%
Bryant, Michael 149 83.2%
Cansfield, Donna 155 86.6%
Caplan, David 161 89.9%
Chambers, Mary Anne 160 89.4%
Chan, Michael 38 95.0%
Colle, Mike 169 94.4%
DiCocco, Caroline 102 80.3%
Dombrowsky, Leona 167 93.3%
Duncan, Dwight 138 77.1%
Gerretsen, John 158 88.3%
Kwinter, Monte 152 84.9%
McGuinty, Dalton 119 66.5%
Meilleur, Madeleine 158 88.3%
Peters, Steve 168 93.9%
Phillips, Gerry 176 98.3%
Pupatello, Sandra 151 84.4%
Ramsay, David 154 86.0%
Smitherman, George 154 86.0%
Sorbara, Greg 76 74.5%
Takhar, Harinder 168 93.9%
Watson, Jim 157 87.7%
Wynne, Kathleen 83 96.5%

Notes:

Laurel Broten

  • Date appointed to Cabinet - June 29, 2005
  • Maternity leave until November 25, 2005
  • Total Question Periods: 158

Michael Chan

  • Date appointed to Cabinet - February 21, 2007
  • Total Question Periods: 40

Caroline DiCocco

  • Date appointed to Cabinet - April 5, 2006
  • Total Question Periods: 127

Greg Sorbara

  • Date appointed to Cabinet - May 23, 2006
  • Total Question Periods: 102

Kathleen Wynne

  • Date appointed to Cabinet - September 18, 2006
  • Total Question Periods: 86

Share

Tags

Government